Multimedia

Galeria

Aby obejrzeć galerię, należy kliknąć na miniaturkę zdjęcia!

sobota, 03 marzec 2018

Rada Krajowa - Olkusz

W minioną sobotę w Olkuszu odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Unii Pracy. Głównym tematem spotkania były nadchodzące wybory samorządowe, współpraca pomiędzy środowiskami lewicowymi oraz bieżąca sytuacja w kraju. Władze UP stoją na stanowisku, że współpraca z innymi partiami musi opierać się na zasadach równorzędnego traktowania. W trakcie dyskusji po raz kolejny potępiono także politykę obecnego rządu, opartą na całkowitym negowaniu dorobku PRL.

W sobotę 3 marca odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Krajowej UP. Tym razem władze partii spotkały się w Olkuszu. W trakcie obrad zatwierdzono  sprawozdanie finansowe partii za 2017 r. które jest przedkładane w PKW oraz sprawozdanie z realizacji  budżetu w 2017 rok. Wynik finansowy partii na koniec 2017 r. jest dodatni, partia nie ma zaciągniętych kredytów.  Wiele czasu poświęcono wyborom samorządowym. Jan Orkisz – wiceprzewodniczący partii - dokonał obszernej analizy zmian, jakie zaszły w Kodeksie Wyborczym oraz ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów. Kwestia ta stanowiła punkt wyjścia do dalszej dyskusji dotyczącej współpracy z innymi środowiskami lewicowymi w kontekście nadchodzących wyborów samorządowych.

- Lata podziałów i konfliktów skutkowały sukcesywnym spadkiem poparcia dla formacji lewicowych w naszym kraju. Finałem tej sytuacji była utrata reprezentacji w Parlamencie. Wszyscy teraz odczuwamy tego skutki. Rządy prawicy potrzebują przeciwwagi i hamulca, który mógłby ograniczać ich rosnące zapędy. Dlatego musimy wspólnie szukać rozwiązań, które pomogą odbudować naszą pozycję. Tego wymaga od nas społeczeństwo – podkreślał Jan Orkisz.

Członkowie Rady Krajowej w trakcie dyskusji wyrazili swój negatywny stosunek wobec propozycji SLD, aby przedstawiciele Unii Pracy kandydowali do samorządu - a w przyszłości także do Sejmu - z list wyborczych ich partii.

- Współpraca na lewicy jest konieczna. Musi być ona jednak oparta na równorzędnym traktowaniu. Unia Pracy to formacja, która istnieje od ponad 25 lat. Współtworzyliśmy rząd i braliśmy odpowiedzialność za trudne reformy. Jeśli mamy więc stawiać czoła rządom Prawa i Sprawiedliwości wspólnie z innymi podmiotami, to tylko na zasadach koalicji – tłumaczył Waldemar Witkowski, Przewodniczący Unii Pracy.

Przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Rady Krajowej była także kwestia całkowitej negacji dorobku okresu PRL przez obecne władze Państwa.  - Zaczęło się od zmian nazw ulic. Kolejnym krokiem było godzące w podstawowe prawa człowieka obniżenie emerytur funkcjonariuszom służb mundurowych. Teraz mówi się o degradowaniu generałów. Na naszych oczach próbuje się zmieniać najnowszą historię Polski zamazując dorobek setek tysięcy uczciwie i sumiennie pracujących obywateli. Nigdy się z tym nie zgodzimy! – komentowali wzburzeni członkowie UP podczas gorącej debaty.

sobota, 03 marzec 2018

Historia UP

Unia Pracy jest nowoczesną partią lewicową, opowiadającą się za społeczną gospodarką rynkową oraz państwem opiekuńczym. Ideologia partii wywodzi się z nurtu socjaldemokratycznego. Jest jedną z najdłużej funkcjonujących partii na polskiej scenie politycznych, która od 30 lat pozostaje przy tej samej nazwie, logo i założeniach programowych. 

Unia Pracy powstała 7 czerwca 1992 r. Powołało ją do życia kilka lewicowych, demokratycznie  zorientowanych  grup funkcjonujących w Sejmie X kadencji, konsekwentnie walczących o interesy środowisk pracowniczych, naruszane w liberalnym procesie reformowania gospodarki. Unię Pracy zbudowano, jako jedyną do tej pory liczącą się partię polityczną, ponad historycznym podziałem na "świat Solidarności" i "świat PRL-u". W jej skład weszli zarówno przedstawiciele obozu postsolidarnościowego, zwolennicy reform w byłej PZPR oraz część działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Nurt dawnej opozycji demokratycznej reprezentowały dwie organizacje: Porozumienie ”Solidarność Pracy”, której działacze dążyli do wypracowania alternatywnego programu wobec liberalno-monetarystycznej polityki gospodarczej firmowanej przez Leszka Balcerowicza i opowiadali się za wzmocnieniem i uporządkowaniem sfery opiekuńczej i społecznej działalności państwa oraz Ruch Demokratyczno – Społeczny (RDS), którego działacze opowiadali się za gospodarką rynkową i apelowali o naprawę przedsiębiorstw państwowych. Współzałożyciele UP wywodzący się z Solidarności Pracy to Ryszard Bugaj, Aleksander Małachowski, Karol Modzelewski, z Ruchu Demokratyczno – Społecznego - Zbigniew Bujak, Wojciech Borowik, reprezentujący część Polskiej Partii Socjalistycznej — Władysław Dobrzański, Mirosław Hanusz, Iwona Rózewicz. Natomiast utworzoną przez reformatorskich działaczy byłej PZPR — Polską Unię Socjaldemokratyczną, która nie akceptowała nowopowstałej SdRP uważając, że nowa partia lewicowa powinna się odciąć od komunistycznej przeszłości, jak również nie korzystać z majątku zgromadzonego przez PZPR, reprezentowali Wiesława Ziółkowska i Marek Pol. Tak więc UP nie była produktem prostego zjednoczenia wymienionych wcześniej organizacji, lecz nową jakością, partią otwartą dla wszystkich, z wyjątkiem osób czynnie zaangażowanych w zwalczanie opozycji demokratycznej. To ograniczenie członkostwa do dziś pozostaje statutowym zapisem Unii Pracy. W szeregach nowo tworzonej partii znalazło się również wiele osób, które do tej pory nie należały do żadnej organizacji partyjnej, ale miały lewicowe poglądy. Pierwszym przewodniczącym Unii Pracy został Ryszard Bugaj, a jej honorowym przewodniczącym – Karol Modzelewski.

Unia Pracy swój program gospodarczy i społeczny opiera na bogatym  dorobku europejskiej lewicy socjaldemokratycznej. Dąży do tego, by w suwerennej, nowoczesnej i demokratycznej Polsce było więcej wolności, równości i sprawiedliwości społecznej. Dopomina się o równe szanse i o godziwe warunki życia dla wszystkich obywateli. Unia Pracy nawiązuje również do tradycji polskiego niepodległościowego socjalizmu, który ponad sto lat temu podjął bój z niewolą narodową, łącząc go z walką z niesprawiedliwością i krzywdą społeczną. Głównymi  wartościami dla Unii pracy są: wolność, demokracja, efektywność ekonomiczna, sprawiedliwość społeczna, bezpieczeństwo socjalne, samorządność obywatelska, tolerancja — w tym religijna i światopoglądowa.

Aktualnie przewodniczącym krajowym Unii Pracy jest  Waldemar Witkowski, a przewodniczącą Rady Krajowej Unii Pracy – Elżbieta Zakrzewska. Do niedawna naszym euro deputowanym był Adam Gierek, który w Parlamencie Europejskim należał do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Organizacją młodzieżową Unii Pracy są „Młodzi Pracy”. Unia Pracy wchodzi w skład Międzynarodówki Socjalistycznej oraz Partii Europejskich Socjalistów. W latach 2001 – 2005 Unia Pracy tworzyła rząd koalicyjny z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Polskim Stronnictwem Ludowym, gdzie wicepremierami z ramienia partii byli: Marek Pol i Izabela Jaruga-Nowacka.