• Poznaj nas bliżej!

    Poznaj nas bliżej!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


"Europa. Jesteś u siebie" - to hasło wyborcze do Parlamentu Europejskiego komitetu Lewica Razem, który współtworzą m.in.: Unia Pracy, Partia Razem oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Główne filary programu komitetu to: Europa socjalna, europejskie standardy pracy oraz europejska gospodarka przyszłości. Chcemy zadbać o to, żeby Europa była solidarna i sprawiedliwa. Po 30 latach od okrągłego stołu i 15 lat od wejścia do UE czas myśleć o przyszłości i prawach pracowniczych!

Maciej Konieczny prezentując hasło wyborcze naszego komitetu podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że jest ono proste, choć dla wielu może okazać się rewolucyjne. - Na pewno rewolucyjne dla polityków, którzy traktują Europę jak obcą siłę, która nastaje na polskie wartości, dojną krowę, albo dobrą nauczycielkę, która może pochwalić, zganić, do której można się poskarżyć na kolegę. Idziemy do tych wyborów, aby zawalczyć o przyszłość Europy, aby decydować o kształcie Europy, aby zadbać o to, żeby Europa była solidarna, sprawiedliwa, żeby była to Europa, która nikogo nie zostawia za burtą, żeby była to Europa, w której wszyscy jesteśmy u siebie - dlatego takie hasło - podkreślał.

Na konferencji prasowej przedstawiono trzy główne filary programowe Lewicy Razem, na który składa się: Europa socjalna, Europejskie standardy pracy oraz Europejska gospodarka przyszłości. Piotr Ikonowicz prezentując pierwszy z nich oświadczył, że Lewica Razem postuluje o powołanie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego, tak, aby powstała duża liczba mieszkań pod wynajem. Nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

Marcelina Zawisza mówiła, że Lewica Razem będzie też walczyć o to, by wprowadzić europejskie standardy ochrony zdrowia. Jednym z tych standardów muszą zaś być darmowe leki na receptę.

Paulina Matysiak z Partii Razem mówiąc o drugim filarze, czyli europejskich standardach pracy, zaznaczyła, że Lewica Razem będzie walczyć w PE o wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej.

Jan Orkisz podkreślał, że nasz komitet chce też walczyć o lepszą jakość pracy. Aby to osiągnąć należy obniżyć o jedną godzinę dzienny czas pracy. Nasza propozycja to 35 godzin pracy w tygodniu oraz 35 dni urlopu w roku.

Ostatni filar, czyli Europejska gospodarka przyszłości zaprezentował Adrian Zandberg. "Opowiadamy się za podniesieniem budżetu unijnego i opowiadamy się za sfinansowaniem go z dwóch źródeł. Jednym z nich są środki które można wygenerować w oparciu o europejskie instytucje inwestycyjne i gwarancję Europejskiego Banku Centralnego, a drugim zupełnie kluczowym źródłem jest sprawiedliwy system podatkowy" - wyjaśnił Zandberg.

W nadchodzących wyborach kandydatami z ramienia Unii Pracy są:

Na miejscu 1 listy:

Waldemar Witkowski - Okręg 7 (województwo wielkopolskie)

Jan Orkisz  - Okręg 10 (województwo małopolskie i świętokrzyskie)

Na miejscu 3 listy:

Jolanta Piwcewicz – Okręg 12 (województwo dolnośląskie i opolskie)

Na miejscu 4 listy:

Giedymin Wróblewski – Okręg 4 (Warszawa z 8 powiatami województwa mazowieckiego)

Na miejscu 6 listy:

Jacek Makówka – Okręg 12 (województwo dolnośląskie i opolskie)